12 August 2022

  Kurucular


  Hasan CANDAN

  1966 yılında Eskişehir'de doğdu. 1988 yılında İş Bankası'nda stajyer müfettiş yardımcısı olarak göreve başladı. Muhabir bankacılığı, teftiş kurulu, finansal yönetim süreçlerinde yönetici olarak yer aldı. 1999 yılında bankanın kurumsal risk yönetimi projesini yönetti; bankanın ve grubun kredi, faiz, operasyonel risk yönetimi süreçlerinin belirlenmesinde doğrudan rol oynadı. 2008 yılına kadar bankanın risk yönetimi sürecinin başında yer aldı. Sonraki dönemde İş Bankası Levent Şubesi ve Londra Şubesi müdürlüklerini yaptı. TSKB denetim komitesi üyeliği ve Türk Pirelli yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1988 yılında Ankara Üniversitesi SBF İşletme bölümünü bitirmiş, 1995 yılında İngiltere'de Nottingham Üniversitesi İşletme ve Finans bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. Bankalarda Risk Yönetimi ve Basel II (2008) başlıklı kitabın yazarı olan Sayın CANDAN, "The Risks of Investment Products" isimli editörlü çalışmanın "Bank Risk Management in Emerging Markets after the Enhanced Basel Rules" bölümü yazarlarındandır.

   

  Ahmet Semhan ÇORAPÇI

  1963 yılında İstanbul’da doğdu. Ohio Eyalet Üniversitesi İşletme bölümünden (Finans & MIS) BS derecesi ile mezun oldu. Hazine müdürü, daire başkanı, danışman sıfatlarıyla bankalarda çalıştı. Sırasıyla, Koçbank A.Ş. Hazine Müdürü, Koçbank Nederland Hazine Müdürü, Rabobank A.Ş. Hazine Müdürü, Halkbank A.Ş. Hazine Daire Başkanı, Eurobank Tekfen Hazine Müdürü, TAIB Yatırımbank Hazine Müdürü görevlerinde bulundu. Yurtdışı ve yurtiçinde yerli ve yabancı bankalarda geniş bir finansal piyasalar deneyimi bulunan Sayın ÇORAPÇI’nın Kredi Derecelendirme Lisansı ve Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisansı mevcuttur.

   

  Halil Bülent ÇORAPÇI

  1936 yılında Yalova’da  (İstanbul) doğdu. 1956 yılında İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulundan iyi derece ile Lisans diploması aldı. 1953 yılında Karamancılar-Gazioğulları grubunda işe başlamasına müteakip grubun çeşitli şirketlerinde yönetim ve denetim görevi yaptı. Konusunda yurt dışında yapılan çeşitli eğitimlere katılan Sayın ÇORAPÇI mesleki hayatı boyunca Karamancılar Holding, Orta Anadolu Mensucat, Anadolu Cam Sanayii, Nasaş Alüminyum, Çelik Halat, Polinas, Henkel ve Turyağ Şirketlerinde yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Halen Astay Gayrimenkul A.Ş,  Atikpaşa ve Sultanahmet (Four Seasons Otelleri)A.Ş., Senapa Stampa Plastik A.Ş., Martı GYO, Kerevitaş (Super Fresh) A.Ş. yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmaktadır. İstanbul Yeminli Mali Müşavirler odasında 20 sicil no sırasında kayıtlı üyedir. Kanunla Kurulmuş vergi konseyinin önceki üyesidir. Evlidir ve iki oğlu vardır. İngilizce bilmekte olup, kitap ve okuma tutkunudur.

   

  Mustafa GÖKTAŞ

  1966 Bolu doğumludur. Bankacılık hayatına 1996 yılında Koçbank’ta Mali Kontrol Müdürlüğünde uzman olarak başlamıştır. Genel Muhasebe, İştirakler ve Konsolidasyon birimlerinin yöneticiliğinden sonra Teftiş Kurulu’nda Muhasebe Denetimi’nden sorumlu yönetici olarak çalışmıştır. 2006 yılında TSKB’de Mali Kontrol Müdürlüğü’nde Grup Yöneticisi olarak çalışmaya başlamış, 2008 yılında Mali Kontrol Müdürü olarak devam etmiştir. 2016 yılında Kurum Uyum Müdürü olarak atanması sonrası 2017 yılında ayrılmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden lisans ve İktisat bölümünden yüksek lisans derecesine sahiptir. SMMM, CIA (Certified Internal Auditor), Kredi Derecelendirme Lisansı, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisansı, Gayrimenkul Değerleme Lisansı, Türev İşlemler Lisansı, İleri Düzey Lisansı ve Bağımsız Denetim Lisansı mevcuttur.

   

  Dr. Halil Cenk SÜER

  1965 yılında İzmit’te doğdu. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünde 1988 yılında tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesinde Finansal Ekonomi programında yüksek lisansını yaptıktan (2005) sonra, 2011 yılında İstanbul Üniversitesinde Finans Doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 1988 yılında T. İş Bankası A.Ş. Teftiş Kurulu Başkanlığında Stajyer Müfettiş Yardımcısı olarak başladı. Ardından Koçbank, Koçbank Nederland, Oyakbank ve Millennium Bank’da muhtelif yöneticilik unvan ve görevlerinde bulundu. 2010-2017 yılları arasında SPK tarafından sermaye piyasalarında kredi derecelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş yerli ve yabancı ortaklı bir derecelendirme şirketinde Kredi Derecelendirme Komitesi Üyesi olarak çalıştı.